Fjellblå fikk tildelt Spesialitetsmerket under 20 års jubileet til Rørosmat SA på fredag. Osten produseres av Eggen Gardsysteri og er en myk blåskimmelost med mye smak. Dette er den første osten fra Eggen Gardsysteri som får spesialitetsmerket. I Hedmark er det bare Pultost fra Løiten som har kvalifisert til denne utmerkelsen tidligere.
- Vi får stadig gode tilbakemeldinger på Fjellblå. Mange av de som sier «liker ikke blåmuggost» blir overrasket og liker denne. Kombinasjonen av smak med særpreg og samtidig likt av mange er vi stolt av, sier Eggen.
Osten er laget på økologisk kumelk fra gården Eggen i Vingelen. Etter ysteprosessen og tilsetning av blåmuggkultur, står osten til modning i tre til fire uker. Gården Eggen ligger i fjellbygda Vingelen i Tolga kommune, ca. 700 meter over havet. Eggen Gardsysteri drives av Liv Bjørnstad og Ola Eggen.