Stranda Spekemat AS ble etablert i 1973 i en nedlagt møbelfabrikk. Fabrikkanlegget har siden da blitt utvidet flere ganger og er i dag på 6.900 m2. Faktisk kommer halvparten av all norsk spekeskinke fra Stranda.
Stranda er spekeskinke!
Visste du at Strandaskinke er Norges mest spiste spekeskinke? Det spesielle klimaet på Stranda gir et godt grunnlag for spekeskinka. Mild og fuktig luft fra fjorden møter vind fra Sunnmørsalpene, og dette skaper gode forhold for speking av kjøtt.
− Det tar et halvt år å lage ei Strandaskinke, med salting, modning og hele prosessen. Vi bruker 100 % norske råvarer og hver skinke blir sjekket før salg, forteller Endre Kjølås, avdelingssjef i Grillstad avd. Stranda.
Skinkehovedstad
- 50% av all skinke som spises i Norge, blir faktisk produsert her, kan Kjølås fortelle. Da er det er kanskje ikke så rart at Stranda ofte omtales som Norges skinkehovedstad. I 2016 stod landets første og eneste Skinkerådhus klart i bygda.
- Vi kaller oss skinkehovedstaden i Norge. Det er også andre som prøver seg, men vi mener det er her, ler Kjølås. Tynset kjemper nemlig også om den tittelen.
Mange arbeidsplasser
− Nesten alle som jobber her har familie og slekt enten her eller hos en av de andre matprodusentene her i bygda. Innbyggerne i Stranda har høy kunnskap om matproduksjon, avslutter Kjølås.
Sysselsatte i primærnæring og matindustri
Det anslås at omtrent 100.000 personer i Norge arbeider i næringer tilknyttet fiskeri, oppdrett, landbruk og i matindustrien. I tillegg til Landbruksdirektoratet, kommer tall på ansatte i fiskeri fra Fiskeridirektoratet og tall på ansatte i matindustrien fra NHO Mat og drikke.